Dożynki we Włosienicy

Po zebraniu ostatnich kłosów zboża nadszedł czas na uroczyste święto plonów, obrzędowe zakończenie zbioru zboża. Dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji i chleba tworzą istotę tej prastarej uroczystości.

 

W sobotę 27 sierpnia odbyły się w sołectwie Włosienica coroczne Dożynki. Od miesiąca już sołeckie organizacje społeczne pracowały nad dekoracją placu dożynkowego i sołectwa. Na wszystkich drogach dojazdowych do Włosienicy usytuowano drogowskazy z bali słomy. O jeden z nich oparty był stary rower - gdyby ktoś nie mógł dotrzeć pieszo, to dojedzie składakiem.

Już dzień wcześniej rozpoczęto Dożynki od tradycyjnego  „objazdu” młodzieży po wszystkich gospodarstwach sołectwa z zaproszeniem do wzięcia w nich udziału.

Święto rozpoczęło się od korowodu z placu dożynkowego do miejscowego kościoła, gdzie podczas mszy św. dziękowano Bogu za udane tegoroczne plony. Ks. Jan Dewera, proboszcz włosienickiej parafii odprawił mszę dożynkową oraz poświęcił wieńce i chleb. W homilii padły bardzo znaczące słowa: „Dożynki to czas szczególny, kiedy swe myśli kierujemy w stronę rolników. Pamiętajmy jednak przez cały rok o ich ciężkim trudzie podczas żniw. Pamiętajmy, że każda kromka chleba to pot i wiele godzin ludzkiej pracy. Szanujmy to i nie przestawajmy im życzyć: Szczęść Boże!”.

Po błogosławieństwie korowód przeszedł na plac dożynkowy przy Remizie OSP, gdzie rozpoczęły się obrzędy dożynkowe i występy artystyczne. Mieszkańców i zaproszonych gości przywitał sołtys włosienicki Władysław Zaliński.

Dożynki zaszczycili:
- Andrzej Pająk – Senator RP,
- Mirosław Smolarek – Z-ca Wójta Gminy Oświęcim - z małżonką,
- Maria Brombosz – W-ce Przewodnicząca Rady Gminy Oświęcim, a zarazem sołtys sąsiedniej Poręby Wielkiej,
- Zbigniew Starzec – Starosta Oświęcimski,
- Stanisław Dziedzic – gminny radny z Włosienicy,
- Jacek Mydlarz – gminny radny ze Stawów Monowskich,
- Stanisław Nowotarski – sołtys Dworów Drugich,
- Arkadiusz Kuwik – sołtys Stawów Monowskich,
- Alicja Płachta – Przewodnicząca Rady Osiedla sąsiednich Monowic,
- ks. Jan Dewera – miejscowy proboszcz,
- Piotr Polanek – Dyrektor biura posła Stanisława Biernata,
- prezesi i przewodniczący  wszystkich organizacji w sołectwie.

Ceremonię rozpoczęto tradycyjnymi przyśpiewkami dla Gospodarzy Dożynek w wykonaniu zespołu „Włosianeczki” i miejscowej młodzieży. Gospodarzami tegorocznego Święta Plonów byli Beata i Marek Obstarczykowie. Po wręczeniu im wieńca i bochna chleba rozpoczęły się występy artystyczne. Młodzież Włosienicy przygotowała humorystyczne przyśpiewki, w których „dostało się” wszystkim organizacjom społecznym w sołectwie. Po tradycyjnym krakowiaku miejscowe Przedszkole przedstawiło inscenizację i tańce, budząc żywiołową owację mieszkańców. Przedszkolaków przygotowywała Pani Krystyna Momot.

Następnie wystąpiła miejscowa formacja tańca nowoczesnego  „Łokieć” Gromkie brawa otrzymał Zespół Śpiewaczy KGW „Włosianeczki” pod kierownictwem muzycznym Michała Buska oraz szefowej Marii Stachury. Gospodynie bardzo żywiołowo i wesoło obśpiewały wszystko we Włosienicy - oby tak dalej. Część artystyczną zakończyło wykonanie poloneza przez miejscową młodzież przygotowaną do występów przez panie Ewelinę Niemiec i Marzenę Talarczyk. Jako konferansjer wspaniale spisał się Marek Brandys. Występy artystyczne odbyły się na nowo wybudowanej, wspaniale udekorowanej przez Koło Emerytów estradzie.

Na zakończenie do uczestników, Rady Sołeckiej, wykonawców, zaproszonych gości i mieszkańców zwrócił się sołtys Władysław Zaliński: "Składam serdeczne podziękowania wszystkim organizacjom, które przyczyniły się do organizacji Dożynek, dziękuję za kultywowanie cennych, staropolskich tradycji oraz angażowanie dzieci i młodzieży w rozbudzanie zainteresowań tradycją ludową. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego pięknego świętowania”.

Część nieoficjalna - zabawa taneczna - trwała do białego rana.
 

GALERIA