Dożynki sołeckie we Włosienicy

W ostatni dzień sierpnia świętowano we Włosienicy dożynki. Był tradycyjny korowód, msza święta dziękczynna w kościele parafialnym, część oficjalna i artystyczna przy remizie OSP we Włosienicy. Słoneczna pogoda, licznie przybyli zaproszeni goście, mieszkańcy sołectwa i okolicznych miejscowości liczyli na dobrą zabawę aż do białego rana i z pewnością nie mogli się zawieść.

Organizatorami tegorocznego Święta Plonów w jednym z naszych sołectw byli: sołtys Władysław Zaliński, Rada Sołecka we Włosienicy, Koło Gospodyń Wiejskich we Włosienicy, Stowarzyszenie Emerytów Wspólnota Razem we Włosienicy, Uniwersytet Każdego Wieku, OSP we Włosienicy, Ludowy Klub Sportowy we Włosienicy przy udziale dzieci z przedszkola samorządowego, młodzieży szkolnej oraz tancerzy ze szkoły tańca Magic Dance.

 

Mszę świętą poprzedził dożynkowy korowód, który wszedł do świątyni pw. św. Michała Archanioła we Włosienicy, gdzie proboszcz ks. Rafał Jończy odprawił uroczystą Eucharystię. Tłum wiernych współuczestniczył w modlitwach dziękczynnych za tegoroczne zbiory płodów rolnych.

 

Część oficjalna i artystyczna dożynek miała miejsce na terenie remizy OSP we Włosienicy. Otworzył je występ dzieci z przedszkola, które w pięknych strojach szlachciców i szlachcianek zatańczyły… poloneza.

 

Oficjalnego powitania gości dokonał sołtys Włosienicy Władysław Zaliński, który następnie w krótkim przemówieniu nawiązał do znaczenia Święta Plonów. Wśród osób przybyłych na tegoroczne dożynki znaleźli się: wójt gminy Oświęcim Mirosław Smolarek wraz z małżonką, senator RP Andrzej Pająk, przewodniczący Rady Gminy Oświęcim Adam Nowotarski, dyrektor OKSiR gminy Oświęcim Weronika Sporysz, ks. proboszcz Rafał Jończy, radni gminni: Grzegorz Stachura; Katarzyna Cisowska-Mleczek; Tomasz Mydlarz. Edward i Bogdan Baścikowie z małżonkami, Stanisław i Krystian Płoszczyca z małżonkami, Beata i Marek Obstarczykowie, Mirosław Szczelina, sołtys Broszkowic Anna Sporysz, Marian Grubka, sołtys Poręby Wielkiej Maria Brombosz, sołtys Dworów Drugich Stanisław Nowotarski, sołtys Stawów Monowskich Arkadiusz Kuwik, dyrektor szkoły podstawowej Celina Stokłosa, dyrektor przedszkola Leokadia Kukla, prezes Stowarzyszenia Emerytów Wspólnota Razem Halina Stachura, prezes Uniwersytetu Każdego Wieku Krystyna Ryszka, prezes OSP we Włosienicy Piotr Patrzyk, przewodnicząca KGW we Włosienicy Maria Stachura, prezes KLS Sygnał Tomasz Stachura.

 

Centralnym punktem każdych dożynek jest ceremonia przekazania chleba. Została ona, tak jak to zazwyczaj bywa, poprzedzona przez pieśń, którą wykonał na scenie dla wszystkich obecnych zespół śpiewaczy Włosianeczki.

 

W czasie celebracji Święta Plonów chleb dożynkowy został przekazany przez sołtysa Włosienicy przedstawicielom władz samorządowych, ponadlokalnych oraz parafii.

 

Chleb upieczony z tegorocznych plonów ziemi sołtys przekazał: wójtowi gminy Oświęcim Mirosławowi Smolarkowi, senatorowi RP Andrzejowi Pająkowi, ks. proboszczowi Rafałowi Jończemu, przewodniczącemu Rady Gminy Oświęcim Adamowi Nowotarskiemu. Bochenek chleba dożynkowego przekazano również gospodarzowi sołectwa Włosienica Władysławowi Zalińskiemu.

 

W trakcie obrzędu dożynkowego była okazja do przemówień, z której skorzystali obdarowani chlebem.

 

- Tak naprawdę dziś zbieramy plony z tego, co zasiano w zeszłym roku. Jesteśmy po wyborach i jest nowa rada gminy w związku z czym, my również musimy ziarno rzucić i liczyć na to, że z niego coś pięknego wykiełkuje. Życzymy sobie, aby we Włosienicy powstała piękna, nowa szkoła. Otworzyliśmy przetarg i rozpoczynamy jej projektowanie. Pod koniec przyszłego roku nasze zabiegi powinny zakończyć się prawomocnym pozwoleniem na budowę, co pozwoli nam o staranie się o środki na rozbudowę szkoły. Liczymy na to, że młodzież z Włosienicy i Stawów Monowskich będzie mogła korzystać z pięknej szkoły, spełniającej standardy XXI wieku. To jest nasze zadanie i zobowiązanie wobec tej miejscowości – podkreślił podczas przemówienia wójt Mirosław Smolarek.

 

Innym mówcą, który zabrał głos na scenie był senator RP Andrzej Pająk, który swój publiczny urząd piastuje już czwartą kadencję, od 2011 roku.

 

- Wam szanowni rolnicy pragnę z wielkim szacunkiem, z należną atencją wyrazić słowa uznania i podziękowania za to, że właśnie na polskim stole mamy polski chleb. […] Tradycja, nasze korzenie to kość pacierzowa cywilizacji. To wszystko buduje naszą tożsamość, a ona jest matką wspólnoty. To fundamentalna sprawa. Jeśli matka jest w domu, to ona spaja wspólnotę. Jakże przykre jest to, że w wielu przypadkach z tej naszej polskości, tożsamości drwi się, podkopuje ją, neguje na wiele różnych sposobów. Jak dobrze, że tę naszą tradycję i zarazem tożsamość zachowuje się tu, w tej miejscowości – mówił z przejęciem senator Jerzy Pająk.

 

Po części oficjalnej nastała artystyczna. Jako pierwsza na scenie zaprezentowała się formacja taneczna latynoamerykańska z Przeciszowa, trenująca na co dzień w szkole tańca Magic Dance.

 

Następnie przed publicznością dały pokaz dzieci z przedszkola, a po nich wystąpiła młodzież ze szkoły podstawowej we Włosienicy.

 

Nie mogło także zabraknąć prezentacji wokalnej zespołu Włosianeczki pod przewodnictwem Marii Stachury i kierownictwem muzycznym Tomasza Korzeniowskiego.

 

Podziękowania na scenie złożył sołtys Władysław Zaliński, który osobiście podziękował wyróżnionym osobom.

 

Wszyscy, którzy przybyli świętować tegoroczne dożynki, mogli się bawić do białego rana podczas zabawy tanecznej, zapewnionej przez DJ Jaro.

GALERIA