Wtorek, 31 sierpnia 2021

Święto Plonów we Włosienicy

Uroczystości rozpoczęły się w południe uroczystym nabożeństwem dziękczynnym, w którym modlili się także mieszkańcy Dworów Drugich i Stawów Monowskich należących do włosienickiej parafii. Świecka część obchodów miała miejsce po południu przy remizie OSP.

Święto Plonów było okazją do wręczenia odznaczeń: Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorowano Halinę Stachurę i Władysława Zalińskiego, a Brązowym Krzyżem Zasługi Helenę Krzemień. Odznakę Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymała Ewelina Niemiec, natomiast Srebrną Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski odebrał Władysław Zaliński. Dekoracji dokonała  Iwona Gibas z zarządu województwa małopolskiego.

Po wspólnym odśpiewaniu "Roty" wójt Mirosław Smolarek podziękował rolnikom za ich pracę, a członkiniom i członkom licznych włosienickich organizacji za przygotowanie obchodów dożynek. Kiedy częstował mieszkańców chlebem upieczonym z tegorocznych zbiorów, przed estradą trwały już występy. Przedszkolaki i uczniowie zaprezentowali współczesne i klasyczne tańce, a "Włosianeczki" tradycyjne ludowe przyśpiewki.

Autorzy zdjęć: Renata Krzemień, Stanisław Krzemień, Tomasz Klęczar.