Trzej Królowie przybyli do Włosienicy

6 stycznia mieszkańcy Włosienicy zgromadzili się na placu przy remizie. Przyjechało też wielu samorządowców i lokalnych działaczy. Ale tego dnia uwagę przykuwali trzej królowie, którzy przybyli pokłonić się Dzieciątku.

Przywitawszy wszystkich zebranych, sołtys Władysław Zaliński zaprosił na scenę wójta Mirosława Smolarka, jego zastępcę Halinę Musiał, przewodniczącą Rady Gminy Bernardynę Bryzek, Jarosława Krząkałę (gminnego radnego z Dworów Drugich i Stawów Monowskich, które są częścią włosienickiej parafii), dyrektorkę przedszkola Leokadię Kuklę, reprezentantów Monowic: Alinę Płachtę i Mariana Grubkę oraz Kacpra, Melchiora i Baltazara. Złożony z gości chór, mimo że zwołany doraźnie na tę okoliczność, odśpiewał koncertowo kolędę "Mędrcy świata, monarchowie".

 

Ksiądz proboszcz Jan Dewera objaśnił, jakie znaczenie dla wiernych kościoła katolickiego ma święto Trzech Króli. Ich pokłon zapowiada uznanie w Jezusie zbawiciela wszystkich ludzi, niezależnie od tego kim są. Objawienie Pańskie to więcej niż "uliczne jasełka" – to publiczne wyznanie wiary. Jego wagę we współczesnym, często pośpiesznym i zagubionym świecie, podkreślało hasło tegorocznego Orszaku, słowa Jana Pawła II: "Odnowi oblicze ziemi".

 

Korowód śpiewających kolędy parafian w symbolicznych koronach przeszedł śladem gwiazdy betlejemskiej do kościoła. Tutaj wierni złożyli sobie noworoczne życzenia, biorąc przykład z księdza Dewery i wójta Smolarka, którzy jako pierwsi połamali się opłatkiem. Kiedy już wszyscy zasiedli z powrotem w ławach, wnętrze włosienickiej świątyni stało się sceną, na której dzieci pod opieką nauczycielek miejscowego przedszkola odegrali misterium o narodzinach Króla królów. Na finał do wspólnego kolędowania zaprosiły zespoły "Dworzanki" i "Bratkowie" z Monowic wspierane przez parafialne grupy modlitewne.

 

Orszak Trzech Króli przemaszerował ulicami Włosienicy po raz czwarty. Powołana w tym celu fundacja organizuje go w Warszawie od jedenastu lat. Od 2011 roku do stolicy przyłączają się kolejne miasta – od 2013 również za granicą. W pierwszą niedzielę tego roku 1,2 miliona wiernych maszerowało w 752 miejscowościach w Polsce. Dołączyły do nich w 22 zagraniczne miasta w trzynastu państwach.

 

Inicjatorem i organizatorem uroczystości na całym świecie jest Fundacja „Orszak Trzech Króli” Dba ona także o promocję tego wydarzenia i dostarcza uczestnikom niezbędne akcesoria, m.in. śpiewniki i kolorowe korony z tektury, które zaniesione do domów przez cały rok będą świadczyć o hołdzie, jaki uczestnicy złożyli Maleńkiemu 6 stycznia.

GALERIA