Królewski orszak przeszedł przez Włosienicę

– To historyczne wydarzenie w najnowszych dziejach naszej parafii – nie krył wzruszenia ks. Jan Dewera, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła witając w progach włosienickiej świątyni wiernych, którzy przybyli, by wziąć udział w tradycyjnym Orszaku Trzech Króli. Duchowny podkreślił ...

  

– To historyczne wydarzenie w najnowszych dziejach naszej parafii – nie krył wzruszenia ks. Jan Dewera, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła witając w progach włosienickiej świątyni wiernych, którzy przybyli, by wziąć udział w tradycyjnym Orszaku Trzech Króli. Duchowny podkreślił religijny wymiar tego wydarzenia, który odbywa się w przestrzeni publicznej.

– W tym tradycyjnym, kolorowym orszaku z kolędą na ustach podążyło około 200 osób – powiedział nam Stanisław Krzemień, prezes Uniwersytetu Każdego Wieku we Włosienicy, który wraz z miejscową parafią i Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcimiu zorganizował to przedsięwzięcie.

Nasz rozmówca prezentował się nad wyraz okazale jako jeden z trzech monarchów. Piękne flagi i kolorowe korony z tektury dla uczestników korowodu podarowała Fundacja „Orszak Trzech Króli” z Warszawy.


– Orszak Trzech Króli to największe na świecie jasełka wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Scenariusz oparto na ewangelicznym przekazie – podążający za Gwiazdą Mędrcy oraz towarzyszący im Orszak odkrywają w ubogiej szopie najprawdziwszego Boga i oddają Mu pokłon – tłumaczą pomysłodawcy ogólnopolskiej akcji, która w tym roku objęła ponad 400 miejscowości w całym kraju.    

 

– Objawienie Pańskie jest świętowaniem prawdy, że Chrystus jest nie tylko Bogiem narodu wybranego, ale każdego człowieka żyjącego na świecie – podkreślił ks. proboszcz Dewera. – Jest to również uroczystość, która każdego z nas osobiście powinna sprowokować do oceny swojej wiary – dodał.


We Włosienicy orszak podążył drogą z kościoła do remizy. Po dotarciu do celu, w gościnnych progach strażnicy zorganizowano parafialne spotkanie opłatkowe grup modlitewnych. Przybyli obejrzeli jasełka wystawione przez tutejszy Uniwersytet Każdego Wieku i wysłuchali koncertu w wykonaniu miejscowej grupy oazowej, zespołów „Bratkowie” z Monowic, „Włosianeczki” oraz „Dworzanki”.

Podczas tego wydarzenia wolontariusze zbierali datki w ramach ogólnopolskiej akcji „Bilet dla Brata”. To inicjatywa osób, które wielokrotnie uczestniczyły w Światowych Dniach Młodzieży. Celem akcji jest sfinansowanie przyjazdu do naszego kraju na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie młodych ludzi z trzynastu krajów Europy Wschodniej i Zakaukazia.


GALERIA