Włosienica - Raduje się serce, raduje się dusza

Chciałbym powitać wszystkich, którzy dziś przybyli do naszej świątyni na ten koncert, by wspólnie uczcić nowo narodzonego Zbawcę – powiedział ks. Jan Dewera, proboszcz parafii pw. Świętego Michała Archanioła we Włosienicy tuż przed koncertem kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołów śpiewaczych gminy Oświęcim, który odbył się w niedzielę13 stycznia.

Pani wójt zwracając się do ks. Proboszcza i przybyłych gości powiedziała o potrzebie kolędowania przytaczając m.in. piękne słowa śp. ks. Tischnera o kolędach w naszym życiu.

Prowadząca, Magdalena Ryszka z Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim przypomniała, iż według tradycji chrześcijańskiej autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu. Była ona śpiewana w zorganizowanej przez niego szopce. Z kolei najstarsza polska kolęda to „Zdrów bądź królu anielski” z 1424 r. Niewątpliwie najsłynniejszą kolędą śpiewana na całym globie jest „Cicha noc”, którą przetłumaczono na ponad 300 języków i dialektów.

Odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego nazywana jest pastorałką, która w odróżnieniu od kolędy we współczesnym, potocznym tego słowa rozumieniu, nie jest wykorzystywana w chrześcijańskich nabożeństwach religijnych ze względu na swój świecki charakter.

Wśród zaproszonych na to wydarzenie gości, byli m.in. wójt gminy Małgorzata Grzywa, zatępca Agata Wiśniowska, przewodniczący rady gminy Piotr Śreniawski, sołtysi i radni z naszej gminy.

Koncert rozpoczął zespół śpiewaczy „Rajskowianki”. Potem widzowie oklaskiwali występy zespołu z Dworów (miasto Oświęcim), „Porębian”, Stawowianek” (miasto Oświęcim), „Brzezinianek”, „Babiczanek”, „Grojczan”, „Dworzan” z Dworów II.

„Włosianeczki” wystąpiły wraz z pozostałymi zespołami w wielkim finale, wspólnie śpiewając słynną kolędę „Cicha Noc”.

– Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie artystom za śpiew i piękne stroje – powiedział na koniec wyraźnie wzruszony ks. proboszcz Jan Dewera, prosząc zarazem o kontynuację tego typu imprez w naszej gminie i skierował podziękowania na ręce Pani Wójt.