Włosienica - Setnym występem wejdą w drugą dekadę istnienia

Śpiewająco, bo jakże mogło być inaczej, obchodził jubileusz 10-lecia powstania Zespół Ludowy „Włosianeczki”. W sobotę 22 października w sali miejscowej remizy zaśpiewały dla zaproszonych gości po raz… 99!

Zespół Ludowy „Włosianeczki” powstał 10 lat temu z inicjatywy Marii Stachury, przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich we Włosienicy. W październiku 2001 r. dzięki Danieli Mendyk do pracy z zespołem zaangażowano Gerarda Misia, cenionego długoletniego nauczyciela Państwowej Szkoły Muzycznej w Oświęcimiu, absolwenta Akademii Muzycznej w Katowicach.

W ciągu 10 lat „Włosianeczki” dały 99 koncertów w - jak skrupulatnie wyliczono - 30 miejscowościach. Najczęściej, bo aż 40 razy, śpiewały w swoim mateczniku. Często gościły w Oświęcimiu, wystąpiły też prawie we wszystkich sołectwach gminy Oświęcim. Poza Ziemią Oświęcimską śpiewały też w Nowym Bieruniu, Bobrku, Brennej, Chełmku, Jaworzu, Krakowie, Lachowicach-Kurowie, Mesznej, Milówce, Mysłowicach (w hospicjum), Ustrzykach Dolnych, Wiśle, Wygiełzowie, Zebrzydowicach oraz w Zwierzyńcu na Zamojszczyźnie.

W repertuarze miłośniczek folkloru z Włosienicy są niemal wszystkie krakowskie pieśni ludowe Ziemi Oświęcimskiej, Podbeskidzia, regionu chrzanowskiego i bieruńskiego, Ziemi Pszczyńskiej. Ponadto zespół śpiewa kolędy, pieśni dożynkowe, nie stroni też od piosenek rozrywkowych.

„Włosianeczki” kultywują i chronią od zapomnienia wartości, dzięki którym zostaje zachowana ciągłość polskiej kultury narodowej – podkreśla Gerard Miś.

Wśród zaproszonych na jubileusz gości obecni byli m.in.: Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Adam Wiecheć, Proboszcz Parafii Świętego Michała Archanioła we Włosienicy ks. Jan Dewera, Sołtys Włosienicy Władysław Zaliński, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Grojcu Barbara Gasidło, Doradca Wójta Agata Wiśniowska.

Pani wójt złożyła najserdeczniejsze życzenia i słowa uznania dla pań z zespołu „Włosianeczki”.

Wasza działalność zapisała się w kartach dziejowych naszej gminy i sołectwa Włosienica, pozostawiając trwały ślad w życiu społeczno-kulturalnym – podkreśliła w liście gratulacyjnym. – Jest to bardzo ważne, gdyż osiągnęłyście to, co dla jednostki jest bardzo cenne, choć niedostrzegalne: przebywanie i tworzenie razem z innymi. Tworzenie czegoś ważnego, co uruchamia wiarę we własne siły. Myślę że dla Was jest to źródło zabawy, satysfakcji i poczucia własnej wartości.

Pani wójt podziękowała „Włosianeczkom” za wytrwałość, poświęcenie i codzienną pracę na rzecz utrzymywania i pielęgnowania tradycji naszego regionu. – Stanowicie wielką wartość zarówno dla sołectwa Włosienica, jak i gminy Oświęcim – dodała Małgorzata Grzywa. – Życzę Wam wszystkim zdrowia, życzliwości otoczenia i odwagi w podejmowaniu nowych artystycznych wyzwań.

Do życzeń pani wójt dołożyła kwiaty, i co nie bez znaczenia w dzisiejszych czasach, bon o wartości 500 zł. W imieniu zespołu odebrała go przewodnicząca Maria Stachura. Małgorzata Grzywa wręczyła też członkiniom zespołu dyplomy uznania. Otrzymali je: Gerard Miś – kierownik artystyczny zespołu, Maria Stachura – przewodnicząca, Janina Dwornik, Zofia Dziedzic, Czesława Kot, Krystyna Kwaczała, Krystyna Maj, Emilia Nycz, Antonina Płoszczyca, Halina Stachura, Helena Stachura, Maria Stachura, Władysława Stachura, Janina Świętek, Zofia Szczęś, Maria Węgrzyn, Maria Żak i Zofia Drabczyk.

Gratyfikacje pieniężne dla zespołu przekazali także Wiceprzewodniczący Rady Gminy Adam Wiecheć i Sołtys Włosienicy Władysław Zaliński. Zaproszeni goście życzyli paniom z zespołu wytrwałości w tym co robią i wychowania następców.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z uroczystości

Kliknij na zdjęcie, aby przejść do galerii zdjęć